CZYSTE ZALESIE ALARM DLA ZIEMI !
"Przyroda ma kluczowe znaczenie dla egzystencji i jakości życia człowieka, zapewniając dostęp do powietrza, słodkiej wody i gleb, od których wszyscy jesteśmy zależni. Reguluje również klimat, zapewnia zapylanie roślin oraz kontrolę populacji szkodników i redukuje wpływ naturalnych zagrożeń. Podczas gdy w większości miejsc na świecie ludziom dostarczane jest więcej żywności, energii i materiałów niż kiedykolwiek wcześniej, nadmierna eksploatacja roślin i zwierząt w coraz większym stopniu ogranicza zdolność przyrody do zapewniania tych zasobów w przyszłości.
W ciągu ostatnich 50 lat świat zmienił się w drodze eksplozji globalnego handlu, konsumpcji oraz wzrostu populacji człowieka, a także ogromnej intensyfikacji urbanizacji. Trendy te przyczyniają
się do niszczenia przyrody, prowadzą do sytuacji, w której świat zużywa zasoby naturalne w stopniu do tej pory bezprecedensowym. Jedynie garstka krajów zachowuje ostatnie powierzchnie obszarów
uznawanych za naturalne. W efekcie nasz naturalny świat ulega negatywnym przekształceniom w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej."
(z "Living planet report 2020" opublikowanego przez organizację WWF)
Nie mamy drugiej Ziemi w zapasie. Palącą potrzebą jest dbanie o Ziemię, na której się urodziliśmy, by zostawić ją naszym dzieciom i wnukom taką, na jakiej sami chcielibyśmy żyć. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że jest to ostatni moment, by podjąć takie działania. "Raport o stanie Ziemi 2020" szczegółowo opisuje zagrożenia i wskazuje kierunki działania.
Każdy, Ty i ja, możemy już od dziś zacząć działać, by poprawić stan naszej planety. Zaczynamy więc!
Ekowieści - raport o stanie Ziemi.
Ukazał się raport organizacji WWF o stanie naszej planety zatytułowany "Living planet report 2020".
Trzeba przyznać, ze dokument wywołuje naprawdę duże emocje bo nie pozostawia złudzeń co do przyszłości. Jest to alarmujący dokument, a wiadomości w nim zawarte nie napawają optymizmem. Mamy dzieci, wnuki, od których Ziemię wypożyczyliśmy i powinniśmy zrobić wszystko aby potomnym zostawić ją w jak najlepszym stanie.
Kochani, albo, albo. Albo będziemy robić rzeczy ważne, nie, żeby od razu wielkie, ale ważne. Albo parafrazując klasyka - wszyscy zmarniejemy bo zabraknie nam niezbędnych do życia wody i czystego powietrza.
Antropocen
Antropocen - nowa era w dziejach Ziemi. Najwyższa pora na refleksję.
Cichy zabójca bukszpanów
Jeżeli masz bukszpany w swoim ogrodzie, powinieneś wiedzieć o groźnych szkodnikach, które w kilka dni mogą zniszczyć te rośliny. To inwazyjne motyle Cydalima perspectalis, niesłusznie zwane u nas ćmą bukszpanową lub azjatycką. Pochodzą z południowo-wschodniej Azji. W Europie pojawiły się w 2007 roku i szybko ją opanowały. Dotarły też do naszego Zalesia. W zeszłym roku zniszczyły mi, chyba bezpowrotnie, kilka roślin. Na szczęście odkryłem je w porę i reszta została ocalona. czytaj dalej artykuł Jerzego Ostrowskiego.
CZYSTE ZALESIE
"Stowarzyszenie Przyjaciół Zalesia Górnego jako stowarzyszenie apolityczne kontynuuje działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego powołanego do życia w 1934 roku w celu dążenia do wszechstronnego rozwoju Zalesia Górnego jako osiedla wzorowego pod względem zdrowotnym, gospodarczym, estetycznym, kulturalnym i ekologicznym. (...) - preambuła do Statutu Stowarzyszenia
A co robimy w tej sprawie?
Sprawdź tutaj
Dziękuję, nie. Żadnych plastików!
Na naszym targowisku w Zalesiu mimo koronawirusa ruch jak zwykle. Oczy cieszą kolorowe i świeże warzywa i owoce. Martwią ogromne ilości toreb plastikowych, którymi sprzedający hojnie obdarzają kupujących.
Zmieniamy to!
Ekowieści - Wiejski smog
Zdrowe, wiejskie powietrze - prawda czy mit?
A jak wygląda to w Zalesiu? Co mogę zrobić, by oddychać czystszym powietrzem?
Zapraszamy do lektury artykułu Jerzego Ostrowskiego Wiejski smog
Mikroretencja w każdym ogródku w Zalesiu? Czemu nie!
Od początku lipca 2020 r. wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne są przyjmowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Działania na rzecz magazynowania wody prowadzą także samorządy lokalne, w tym nasz Urząd Miasta i Gminy Piaseczno.
Ważą się losy Traktu Wareckiego
Ważą się losy Gościńca Wareckiego. Czy zdołamy ochronić leśny charakter położonej przy nim części Chojnowskiego Parku Krajobrazowego? Asfalt tak, ale nie w takim kształcie jaki proponuje Powiat. Niezbędna jest reakcja natychmiast! Wycinka tysięcy drzew rusza lada moment!