Spotkanie młodzieży z "naszymi" Powstańcami.

We wtorek 26 września 2023 r w Szkole Podstawowej im. Wspólnej Europy odbyło się niezwykłe spotkanie młodzieży z uczestnikami Powstania Warszawskiego :  Barbarą Tokarską (ps. Jola) i  Janem Ebertem (ps. Ryś).

Hala sportowa wypełniona uczniami klas czwartych, piątych, szóstych, siódmych i ósmych, którzy z dużym zaciekawieniem przyglądają się swoim gościom - starszemu panu w wojskowym uniformie i starszej pani w czarnym berecie i z biało-czerwoną opaską na ramieniu. 

Pani Dyrektor Irina Maleszewska wyjaśnia uczniom o co chodzi: "Powstanie Warszawskie to odległa historia, ale wciąż żywa, żyją bowiem i są dziś z nami uczestnicy tamtych wydarzeń".

Młodzież śpiewa "Marsz Mokotowa" i "Pałacyk Michla" przygotowane na tę okazję pod kierunkiem p. Mazurkiewicz.  P. Barbara Tokarska odczytuje przejmujący wiersz o losach powstańców po klęsce powstania. P. Jan Ebert przekazuje młodzieży swoje przesłanie: uczcie się, to jest dzisiaj Wasz front walki, idźcie na Politechnikę, to dobry kierunek studiów, przydatny.

Kilka słów do młodzieży kieruje również p. Tadeusz Browarek wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Zalesia Górnego, inicjator tej uroczystości.

Patrzę z ogromnym wzruszeniem jak młodzież w ciszy i skupieniu chłonie każde słowo wypowiadane przez gości. Widać po ich twarzach, że robi to na nich ogromne wrażenie. Gromkie oklaski i życzenia dużo zdrowia kończą spotkanie. Młodzież obdarowuje p. Barbarę Tokarską i p. Jana Eberta naręczem kwiatów , a p. Dyrektor zaprasza na filiżankę herbaty. 

Do uczestników Powstania Warszawskiego podchodzi kilkoro nauczycieli i dziękuje, nie kryjąc wzruszenia, za to, że mieli okazję ich wysłuchać.

W gabinecie p. Dyrektor planujemy już następne spotkania. Za rok 80 rocznica Powstania Warszawskiego.

  • Data ostatniej modyfikacji:
  • Autor modyfikacji: Mirosława Hołownia-Nowik
Powered with Quick.CMS