List czytelniczki - Zaleski czy Zalesiański?

Szanowna Redakcjo - mam pytanie. Dlaczego w drugiej części nazwy Komitetu przymiotnik brzmi "Zaleski", a nie "Zalesiański"? Zaleski kojarzy mi się z byłym burmistrzem Zalewskim, który teraz jest w radzie powiatu i też nic nie robi dla Zalesia - wytłumaczcie mi proszę - pozdrawiam.

Czytelniczka 26.06.2012 (nazwisko znane Redakcji).

Droga Czytelniczko - nazwy własne posługują się przymiotnikiem krótszym. Poprawnym przymiotnikiem od Polesia pozostają-cego w granicach II Reczypospolitej jest poleski, od Podlasia - podlaski (por. Biała Podlaska, Międzyrzec Podlaski), od Między-lesia - międzyleski.

Zalesie jest popularną w Polsce nazwą wielu wsi. Część z nich została włączona do rozrastających się miast. Popularny jest w związku z tym również przymiotnik "zaleski", jako część nazwy wsi sąsiednich (Wola lub Wólka Zaleska), ulic lub mostów. Na przykład dawny most prowadzący z Zacisza do Zalesia (Wrocław-Śródmieście) nazywa się Mostem Zaleskim. Zerknij http://mapa.targeo.pl.

Inne przykłady: Nowa Huta - nowohucki (a nie nowohuciański, ani nowohutniczy), nazwa ulicy Świętokrzyskiej pochodzi od Świętego Krzyża (nie Świętokrzyżowa, ani Świętokrzyżańska), do Brzegu prowadzi ulica Brzeska (we Wrocławiu), do Koście-rzyny - ul. Kościerska (w Gdańsku), do Środy Śląskiej - ul. Średzka (we Wrocławiu), do Zabrza - ul. Zabrska (w Gliwicach), a pociągi do Świebodzic odjeżdżały z Dworca Świebodzkiego we Wrocławiu (a nie Świebodzickiego). W Krzyżu Wlkp. działa Krzyskie Stowarzyszenie Sportowe.

Idąc Twoim tropem, to ewentualny negatywny stosunek do b. premiera pana Tadeusza Mazowieckiego objawiałby się chęcią zmiany przymiotnika na "mazowszański", a gdyby ktoś nie lubił redaktora Dawida Warszawskiego, to przyszłaby mu do głowy chęć używania przymiotnika "warszawiański". Schodząc na nasze podwórko, to ludzie nie darzący należytym szacunkiem po-przedniego prezesa naszego Stowarzyszenia zamawialiby w sklepie "Toruniańskie Pierniki". Przymiotnika "zaleski" używano jeszcze w latach sześćdziesiątych XXw., zanim Zalesie nie zaludniło się ludnością napływową.

PS. Na marginesie - nazwisko ex-burmistrza Józefa Zalewskiego pochodzi od zalewu, bynajmniej nie od Zalesia. Od Zalesia natomiast, co prawda nie wiadomo od którego, pochodzi nazwisko Katarzyny Kolendy-Zaleskiej i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Redakcja, aktualizacja 04.05.2013 (nazwisko znane Czytelniczce). wróć
Design by flankerds.com