Śmieci - kłopot czy wyzwanie? Spotkanie z naszym radnym Łukaszem Kamińskim

Co dokładnie składa się  na koszty wywozu odpadów i gdzie leżą możliwości ich obniżenia? Czy mamy wpływ na ich kształtowanie, a jeśli tak, to jaki? Na czym opiera się polityka gminy w sprawie śmieci? Czy w ogóle taka istnieje?  Te i wiele innych pytań zadaliśmy naszemu radnemu, Łukaszowi Kamińskiemu, na spotkaniu, które odbyło się on-line w środę 25.11.2020 r o godz.18:45 - 21:00.

Pytania, które do nas wpłynęły, przekazaliśmy radnemu i otrzymaliśmy wyczerpujące odpowiedzi, a spotkanie odsłoniło ogrom pracy jaki jest w tym zakresie do zrobienia. Dziękujemy Łukaszu!

Koszty zagospodarowywania odpadów są wysokie? Tak, ale  czy wiesz, że z Zalesia Górnego wywożonych jest rocznie 58 tysięcy plastikowych worków wypełnionych po brzegi liśćmi, co daje 600 ton?! To tyle ile waży 15  wyładowanych maksymalnie 40 tonowych TIRów, a gdyby je ustawić wzdłuż ulicy Pionierów jeden obok drugiego, to ostatni worek znalazłby się w Ząbkach!.  Czy wiesz, że tylko z naszej miejscowości wywożonych jest rocznie 700 ton odpadów zmieszanych, których utylizacja jest najdroższa i najbardziej szkodliwa dla środowiska?! 

Otrzymaliśmy odpowiedź na pytanie dlaczego tak jest i dyskutowaliśmy o tym jak możemy to zmienić. Podeszliśmy konstruktywnie  do tematu, proponując rozwiązania, które wpłynęły na obniżenie kosztów wywozu odpadów np. za granicą, ale które da się również zaimportować do naszych polskich warunków. Potrzebne są działania edukacyjne i systemowe. Gmina ma bardzo wiele do zrobienia, a my będziemy śledzić uważnie kolejne kroki przez nią podejmowane.

Zamierzamy i my podjąć konstruktywne działania dla ograniczenia ilości odpadów w ogóle. Wymaga to czasu i cierpliwości, ale wierzymy, że razem damy radę.

Na pytanie czy śmieci to kłopot czy wyzwanie odpowiedź brzmi: zdecydowanie wyzwanie!

Jeśli nie mogłeś wziąć udziału w spotkaniu, to nic straconego. Możesz je obejrzeć pod załączonym linkiem

Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie z Łukaszem w tej sprawie w lutym 2021 r.

 

  • Data ostatniej modyfikacji:
  • Autor modyfikacji: Mirosława Hołownia-Nowik
Powered with Quick.CMS